Alnına koyarken veda buseni

Ursula K. LeGuin Mülksüzler‘de ses ve can verdiği Odo’nun mezar taşında kendine ait bir sözün kazılı olduğunu resmeder: Bütün olmak parça olmaktır; gerçek yolculuk geri dönüştür.

2008 Temmuz’u başında (epey de kötü ve yavanından) bir veda mektubu yazarak ilk gününden beri coşku ve heyecanla çalıştığım Pardus projesindeki profesyonel görevimden ayrıldığımı duyurmuş; aşağı yukarı iki sene sonraysa tekrar yuvaya dönmüştüm…

Odo’nun bütün olmak parça olmaktır lafı pek güzel tarif ediyor katılımcı, ortak hareket etmeye önem veren özgür yazılım ruhunu. Parlak, önemli, göze çarpan bir şeyler yapan biri olmadan, bütünün parçası olarak, bütünü var etmek, bütün olmak mümkün diye hissettiren, şahane bir üretim şekli.

Pardus da her zaman bunun keyifli, önemli ve güzel bir parçası olageldi. Fakat yoruldum. İnsanın kolay kolay birlikte çalıştığı herkesi tek tek dostu, arkadaşı bildiği, tanıdığı işler bulabileceğini sanmıyorum… Ama bunun yetmediği bir an geldi.

Bu duygu ve düşüncelerle boğuşmaya öyle ya da böyle bir son vermem gerekince… Birkaç yıldır kafamda dönüp duran başka bir projeye gerçekten başlayabilir hale geldiğimi düşününce… Değişiklik iyidir diye inanınca…

Bugün Tübitak’taki görevimden ayrılmak istediğime dair dilekçeyi verdim. Başlık S.Çağlar Onur’a, resim  Bahadır Kandemir’e birer selam…

Hepsi çok güzeldi. Keşke hiç bitmeseydi… Ama bitti. Bence gerçekten bitti…

 1. Hayırlısı olsun Koray.

  Eminim yeni projede de oldukça başarılı olacaksın ve bizler seni takip etmeye devam edeceğiz.

  Yolun açık olsun, üzerimizde ve Pardus projesinde emeğin çok.

  Herşey için teşekkürler.

 2. okuyabildiğim kısalıkta bir yazının seni daha seyrek görecek olmamı ifade etmesi de… ne biliim…

 3. Sağolasın Hakan… Yollarımız daha nice kesişecektir eminim. O bapta çok helalleşmemeliyiz, ama ben de teşekkür ederim yoldaşlığın için.

 4. Murat YORULMAZ

  Bir azı dişi daha mı çekildi Pardus tan seni tanımak aynı havayı solumak çok güzeldi yolun ve bahtın açık olsun

 5. Geçmiş yılları bilmiyorum ama son birkaç aydır bayaa bir ayrılma oldu Pardus’dan. Nedenini bilmiyorum fakat umarım projeye zarar gelmez.

  Yeni projende başarılar Löker aga…

  Teşekkürler

 6. Ertuğrul Erata

  yazılarınızı özleyeceğiz. yolun açık her şey gönlünce olsun.

 7. Üzücü bir ayrılık daha Pardus’tan. Ama yeni projelere doğru, yeni bir yolculuğun başlaması da ayrı bir heyecan olsa gerek. Her zaman dostum, her zaman “sanatçı ruhlu” kardeşim Koray’a yeni çalışmalarında başarılar dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden.

 8. Hocam aşkolsun, bende yazı biter mi :) http://loker.radiobrecht.org var… :)

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.