Her yeni yıl başka güzel

İki ayı aşkın süredir Pardus projesinin akıbetini konuşuyoruz kendi bloglarımızda, forumlarda, sosyal medya sitelerinde. Maalesef herhangi bir resmi bir açıklama yapmadığımız için de kişisel görüş bildirmekten ileri gidemedi bu konuşmalar.

Koray’la birlikte bu bloga başlarken projede olan biteni anlattığımız bir yer olsun demiştik, hâlâ da aynı çizgide devam ediyoruz. Devam eden yeniden yapılanma süreci sonuçlanmış değil, yani çalışmalar devam ediyor. Yapılanma çalışmaları sürdüğü için, ilan ettiğimiz takvime göre Kurumsal 2.1′in çıkışını durdurduk. Ancak “Pardus projesi kapatılıyormuş” başta olmak üzere etraftan duyduğumuz laflar söylentiden ibaret. Proje kapatılmıyor, değişime ve dönüşüme uğruyor. Bu süreçte neler değişeceğini birlikte göreceğiz. Kararlar alındıkça, uygulamaya geçildikçe biz de yazıp sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yeni yılınız kutlu olsun.

 

Bu yazı kategorisiz kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Her yeni yıl başka güzel için 11 cevap

 1. Tanjan ÖZBİLGİ der ki:

  Pardus projesi, ülkemizin “nadir” başarılı projelerden birisi olduğunu düşünüyorum.
  Takip ettiğim kadarıyla Fatih projesi’nden dışlanmış durumda. (ilk etap ihalede yok en azından, darısı ümitsiz de olsam diğer etaplara diyeyim). Fatih projesi gibi bir projeyi ıskalayan bir Pardus’un yerleşik diğer işletim sistemleriyle rekabet fırsatı artık kalmıyor. Bütün yeni nesil, bir başka işletim sistemiyle yetiştiriliyor olacak… :( Bu halitle Pardus hobby amaçlı bir grup alternatif arama ihtiyacına cevap veren arkadaşın kapalı devre grupsal tatmin yöntemi dışına çıkamamış olacak…
  Ben yukarıda saydıklarımın olmasını istemiyorum. Bunun için Pardus otoritelerinin bir an evvel “Gelecek vizyonlarını” iyice netleştirmeleri ve bunu bütün paydaşlarıyla bir an evvel paylaşmasını temenni ediyorum. Bırakalım Fatih Projesini, kurumlarında “Pardus” kullanacaklar için bile bu belirsizlikle bir tehlikedir. Ben şahsen 3 yıl sonra ne olacağı belli olmayan İşletim sisteminin kendi kurumumda uygulanmasını istemezdim.

  Sözün özü: Türkiye için büyük bir başarı ve atılım aracı olabilecek bu projeyi kişisel olarak desteklemeliyiz. Ancak Pardus Yönetim ve otoritelerinin bir an evvel belirsizlikleri ortadan kaldırarak, sağlam adımlarla ilerlemeye başlamanın zamanı gelmiştir. Geç yapılan “iş” bazen “iş” değildir. İş işten geçtikten sonra işi yapmanın anlamı kalmayacaktır.

  Sevgi ve saygılarımla,
  Tanjan OZBILGI

 2. owiknowi der ki:

  L.S.

  Would it be possible for ypu to translate your post into English?

  On several Pardus forums (pardususer.de and worldforum.pardus-linux.nl) people are concerned about the direction Pardus is likely to go.
  The information going round now, consist mostly of rumours.

  Thank you for your effort and with,

  Best regards,

  owiknowi

 3. Tanjan bey gayet net bir biçimde projenin şu anki konumunu, yöneticilerin gözüyle ifade etmiş. Birkaç ekleme yapmak istiyorum. Pardus projesi “gelecek” düşünülerek ortaya çıkan bir proje olmaktan oldukça uzak. Bu ve Fatih projeleri gönüllülerden önce devlet eliyle ortaya çıkan projeler. Pardus gönüllüleri Pardus’un gelişimi konusunda karar verici bir yetkiye sahip değiller. Bugün bir yandan Fatih projesi için başka bir işletim sistemine kaynak ayrılırken diğer yandan Pardus’un geliştirileceğini söylemek çok anlamsız duruyor. Pardus devlet kurumlarında, eğitimde kullanılmayacaksa neden geliştiriliyor. Sanırım kadronun değişmesiyle beraber bu soruya verilen yanıt da değişmiş olacak. Diğer yandan projeyi bugüne kadar getiren pek çok kişinin “sebep” belirtmeden projeden ayrılması, sürümlerin belirlenen tarihlerden sürekli daha geç çıkarılması, Pardus’un halen kurumlar çapında yaygınlık kazanması için yeterli düzeyde çalışmaların yapılmaması Pardus’u bir “gelecek” olmaktan ziyade sadece ismiyle var olacak bir projeye dönüştürüyor.

  Benim tepkim geliştiricilerden ziyade büyük çaplı projelerde kullanılmak için Pardus’u yönlendiremeyen Pardus’u atıl bir noktaya getiren yönetici insanlara yönelik. Eğer devlet bu projeden vazgeçtiyse özgür yazılım camiası gönüllülerle birlikte daha iyi bir çalışma yapabilir….

 4. Geri izleme: Yeni Yıl Haşlaması…! « bluzz.net

 5. Coşkun Aktaş der ki:

  İki aylık belirsizlik süresi linuxa olan güvenin azalmasına katkıda bulunmaktan başka bir işe yaramamıştır. Kullanıcıların büyük bir kesiminin geçmekte tereddüt ettikleri linux bu süreçten sonra nasıl güven tazeleyecektir hep birlikte göreceğiz.

 6. Geri izleme: Recent News About Pardus | PardusWorld

 7. Ferhat TUNÇTAN der ki:

  @owiknowi

  I can’t translate this post.Becouse my English is not good enough.But i think you can read some news about rumors from ozgurlukicin.com ;

  “Dear Pardus users,

  As you know, Pardus is being developed by the Scientific & Technological Research Council of Turkey. The Council has been restructuring for more than three months. This process affected all the projects developed by the Council, including Pardus Project.

  To be honest, the restructuring period brought a lot of changes to Pardus project, which we actually don’t know but we see its affects. A remarkable number of developers had left the project, the working wheels of the project are about to stop etc.

  We actually do not have a satisfactory official information. There is limited information from the project

  1- Ozan Çağlayan’s mail, which you may also read in DistroWatch’s weekly. Also ote that, Ozan Çağlayan resigned at the beginning of the new year due to his unwanted designation to another project in Ankara

  2-Nihan Katipoğlu’s blog in the Official Community Coordinator’s Blog:

  Nihan wrote:

  “The ongoing restructrurring process has not finished yet. As the process is in operation we postpointed the release of the Corporate 2.1 version. Please note that the words “Pardus Project is closing etc” are just rumours. The project is not closing, but changing and transforming. We will see the changes together. As the decisions taken we will write them and share with you.”

  3- Erkan Tekman’s Farewell Letter, summarily the project is not ending however, it is somehow transforming.

  4-An officer’s declaration from the Council that Pardus is not closing.

  5-A reply to a question asked under the Law of Right Of Information Acquirement from the Council. Which states that the project is in operation for the moment.

  Those were the official/semi-official intel which we can share with you at the moment. As you know there are lots of rumours around. And we know that you really wonder what’s going around.

  Please be patient, at the moment we do not like to share the rumours with you, which will make you sad, even if they are not true.

  We will share the serious info, which are confirmed, and we will share with you the official announcements which are made in Turkish.

  We, Turkish speaking Pardus community would like you to be a part of this. So we will post any remarkable intel in a short brief to http://www.pardusworld.com. We also opened a twitter account https://twitter.com/PardusWorld which you may follow.

  Best regards,”

 8. Geri izleme: Pardus’tan açıklama var! | Bloglamalar

 9. Cleverman der ki:

  Pardus Projesi gelecek vaad eden bir projedir. Bu yüzden projenin sonlandırılması yanlış olur. Ben yetkililerin de projeyi sonlandırmayı düşündüklerini zannetmiyorum ama Pardus’un gerçekten de yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. Erkan Tekman ve ekibi görevini başarıyla yerine getirmiştir. Sıfır noktasından yeni bir dağıtım ve bu dağıtımın kullanıcı kitlesini -küçük de olsa- oluşturmayı başarmışlardır.

  Pardus’u sadece bir PC veya Laptop işletim sistemi olarak görmemek gerekiyor. Gelecekte aklımıza gelebilecek pek çok şeyin smart kategorisinin oluşacağını öngörüyorum. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’ye bir işletim sistemi gerekmektedir. Bu nedenle ne kadar ağır bir ilerleme hızına sahip olsa da Pardus projesi devam etmelidir. Gelecekte TUBİTAK bu projeden para kazanacağından da hiçbir kuşkum yok; çünkü smart kategorisine girecek olan tüm ürünlerin ihtiyaç duyacağı işletim sistemini TUBİTAK sağlayabilecektir. Türkiye’nin elinin altında bir işletim sistemi bulunması şarttır.

  Yataklarımızın, battaniyelerimizin bile işletim sistemiyle çalışacağı günler hızla geliyor. Türk sanayisinin de Pardus’a ve TUBİTAK’a çok ihtiyacı olacaktır.

  Pardus’a ayrılan ödenek nedir ki Pardus’tan bu kadar büyük beklentileri var? Ayrılan ödenek zaten çok büyük bir para değil. (Bu da projeyi uzun soluklu bir proje haline getiriyor.) Pardus Projesı yoluna devam etmelidir, doğru stratejilerle de kesinlikle başarıya ulaşacaktır…

 10. Cleverman der ki:

  Benim tahminime göre Pardus Projesi Fatih Projesi’ne vereceği destek karşılığında Microsoft’un isteğiyle sonlandırıldı. Yapılan pazarlıklarda Microsoft’un çok büyük indirimler yaptığı yönünde şüphelerim var…

 11. Cleverman der ki:

  Ekin Meroglu’nun iletisini okudum. Pardus Projesi’nin kapatılmadığını sadece bir yeniden yapılanma sürecine girdiğini söylemiş. Çok sevindim. Pardus çok önemli hedefleri olan bir işletim sistemi. Umarım en kısa zamanda tekrar aramıza döner.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>